M 1000 RR - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 BMW M 1000 RR is a lightweight superbike engineered for track-focused riders seeking extreme performance and precision handling. Known for its aggressive aerodynamics, advanced electronics, and exceptional power-to-weight ratio of 1.12 HP/kg, this motorcycle excels on both road and circuit. Its compact dimensions and 832mm seat height make it accessible to diverse riders despite its high-performance pedigree.
2025
General information | |
| Color Options | Light White/ M Motorsport, Blackstorm Metallic/ M Motorsport |
| Category | Sport |
| Model | BMW M 1000 RR |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5. Closed-loop 3-way catalytic converter. |
| Emission | 150.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 6.50 litres/100 km (15.4 km/l or 36.19 mpg) |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic injection, variable intake pipe |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 80.0 x 49.7 mm (3.1 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Max Torque | 113.0 Nm (11.5 kgf-m or 83.3 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Max Power | 205.0 HP (149.6 kW)) @ 13000 RPM |
| Engine Details | Titanium valves |
| Capacity | 999.0 ccm (60.96 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 16.50 litres (4.36 US gallons) |
| Wheelbase | 1457 mm (57.4 inches) |
| Overall Width | 899 mm (35.4 inches) |
| Overall Length | 2085 mm (82.1 inches) |
| Overall Height | 1224 mm (48.2 inches) |
| Seat Height | 832 mm (32.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 1.1203 HP/kg |
| Wet Weight | 193.0 kg (425.5 pounds) |
| Dry Weight | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| | |
M 1000 RR dimensions and frame | |
| Seat | Optional passenger seat, passenger cover and rear footrests |
| Wheels | Carbon |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston fixed caliper. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Tyre | 200/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 118 mm (4.6 inches) |
| Rear Suspension | Aluminum swing arm, full floater pro, compression and rebound damping adjustable, adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 117 mm (4.6 inches) |
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork, diameter 45 mm, spring preload, rebound and compression stages adjustable |
| Trail | 101 mm (4.0 inches) |
| Frame | Bridge-type, cast aluminum, load-bearing engine |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 304.2 km/h (189.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 BMW M 1000 RR discussion group or the general BMW discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 45 mm (1.8 inches) |
| Tire pressure rear | 42 PSI (2.9 Bar or 290 kPa) |
| Tire pressure front | 36 PSI (2.5 Bar or 250 kPa) |
| Sprockets | 17/46 (front/rear) |
| Chain size | 525 |
| Idle speed | 1270 +/- 50 RPM |
| Coolant | 2.00 litres (0.53 US gallons) |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Engine oil | SAE 5W-40 API SJ |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Traction Control. “Rain”, “Road”, “Dynamic”, “Race“ and “Race Pro 1-3” riding modes. Cruise control. Heated grips. Windshield. |
| Warranty | 3 years |
| Lighting | LED headlights, rear light, and turn indicators |
| Electrical | 450W generator. Lightweight 12 V/5 Ah lithium-ion battery. |
| Instruments | 6.5-inch TFT display. |
| Oil capacity | 4.00 litres (4.23 US quarts) |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 23.8° |
| Lubrication system | Wet sump |
| Max RPM | 14500 |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3.10 seconds |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.