Mavizen TTX02 - 2010 Specifications and Reviews
The Mavizen TTX02 is a lightweight electric sport bike designed for tech-savvy riders seeking eco-conscious performance. Known for its agile handling thanks to its 110 kg weight and responsive WP suspension, it delivers instant electric torque and low-end acceleration ideal for urban and track riding.
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Engine type | Electric |
| | |
| Category | Sport |
| Year | 2010 |
| Model | Mavizen TTX02 |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 190/55-17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-17 |
| Rear suspension | WP-Monoshock |
| Front suspension | WP-USD, 43 mm |
| Trail | 90 mm (3.5 inches) |
| Rake (fork angle) | 23.3° |
| Frame type | Powder coated Chromium-Molybdenum trellis |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Ground clearance | 110 mm (4.3 inches) |
| Seat height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 110.0 kg (242.5 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Black |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.