Megelli Motard 250M - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Megelli Motard 250M is a lightweight, agile street-focused motorcycle ideal for beginner and intermediate riders seeking affordable fun. Its compact dimensions, manageable 124 kg dry weight, and electric starter make it practical for urban commuting and spirited weekend riding. Known for its versatile motard styling and reliable chain-drive performance, it excels as an accessible entry point into motorcycle ownership.
2016
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2016 |
| Model | Megelli Motard 250M |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Carburettor. TK/MV34. Optional injection. |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) |
| Compression | 11.1:1 |
| Torque | 22.30 Nm (2.3 kgf-m or 16.4 ft.lbs) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Power | 27.00 Horsepower">HP (19.7 Kilowatt">kW)) @ 9000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 249.60 ccm (15.23 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Aluminum Rims |
| Rear brakes | Single disc. Two-Piston Caliper |
| Front brakes | Single disc. Two-Piston Caliper |
| Rear tyre | 130/70-17 |
| Front tyre | 100/70-17 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Inverted Nitrogen shock |
| Frame type | Twin Spar Trellis main frame. T6 Aluminum Trellis with forger dropouts swing arm. |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 6.70 litres (1.77 gallons) |
| Wheelbase | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Ground clearance | 200 mm (7.9 inches) |
| Overall width | 780 mm (30.7 inches) |
| Overall length | 2,050 mm (80.7 inches) |
| Overall height | 1,130 mm (44.5 inches) |
| Alternate seat height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2177 HP/kg |
| Dry weight | 124.0 kg (273.4 pounds) |
Other specs | |
| Starter | Electric |
| Color options | Red/black, black/red, yellow/black, white/black, white/red, yellow/black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.