Megelli Naked 125 S - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Megelli Naked 125 S is an entry-level naked bike designed for beginner riders and commuters seeking affordable urban transportation. Powered by a lightweight 124cc two-stroke single-cylinder engine with ceramic-coated cylinder, it delivers 11 horsepower and nimble handling. Best known for its simplicity, low maintenance costs, and economical fuel consumption, making it ideal for new motorcyclists learning fundamental riding skills.
2013
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2013 |
| Model | Megelli Naked 125 S |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet Type and Multi Plates |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Lubrication system | Forced and wet sump |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x stroke | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 9.00 Nm (0.9 kgf-m or 6.6 ft.lbs) @ 7500 |
| Power | 11.00 |
| Engine details | Ceramic coated cylinder |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Black rims, five spoke |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 130/70-17 |
| Front tyre dimensions | 100/70-17 |
| Rear suspension | Monoshock, pre-load adjustment |
| Front suspension | Conventional fork |
| Frame type | A12 Multi Twin Spar Trellis Configuration frame. T6 Aluminum Trellis with forger dropouts swing arm. |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,349 mm (53.1 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1000 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 117.0 kg (257.9 pounds) |
| Dry weight | 110.0 kg (242.5 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Chinese ATV. |
| Fuel capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Wheelbase | 830 mm (32.7 inches) |
| Ground clearance | 110 mm (4.3 inches) |
| Overall width | 870 mm (34.3 inches) |
| Overall length | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Rear tyre | 145/70-6 |
| Front tyre | 145/70-6 |
| Cooling system | Air |
| Top speed | 30.0 km/h (18.6 mph) |
| Torque | 2.50 Nm (0.3 kgf-m or 1.8 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) |
| Color options | Red/black, yellow, black/red |
| Electrical | 12 Volt |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.