Megelli Sport 250R - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Megelli Sport 250R is an entry-level sportbike designed for novice riders seeking an affordable, manageable platform. Its lightweight aluminum trellis frame and 250cc SOHC engine deliver accessible performance and easy handling, making it ideal for learning fundamental riding skills. Known for its approachable nature and budget-conscious design, the Sport 250R serves as an excellent stepping stone into sport motorcycle riding.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2017 |
| Model | Megelli Sport 250R |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Carburettor. TK/MV34 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) |
| Compression | 11.1:1 |
| Torque | 22.30 Nm (2.3 kgf-m or 16.4 ft.lbs) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Power | 27.00 Horsepower">HP (19.7 Kilowatt">kW)) @ 9000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 249.60 ccm (15.23 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Aluminum wheels |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 130/70-17 |
| Front tyre | 100/70-17 |
| Rear Suspension | Monoshock, springs |
| Front Suspension | Inverted Nitrogen shock |
| Frame type | Twin Spar Trellis main frame. T6 Aluminum Trellis with forger dropouts swing arm. |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Wheelbase | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Overall width | 745 mm (29.3 inches) |
| Overall length | 1,990 mm (78.3 inches) |
| Overall height | 1,016 mm (40.0 inches) |
| Seat height | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1971 HP/kg |
| Dry weight | 137.0 kg (302.0 pounds) |
Other specs | |
| Electrical | 12 Volt |
| Starter | Electric |
| Color options | Red/black, black/red, yellow/black, white/black, white/red, yellow/black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.