Mission R - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Mission R is an all-electric sport motorcycle designed for performance-oriented riders seeking cutting-edge technology and instant torque delivery. Powered by a 141 hp AC induction motor producing 155.9 Nm of torque, it accelerates from standstill with exceptional urgency and achieves a 257.5 km/h top speed. Best known for pioneering high-performance electric motorcycle technology, the Mission R combines premium Ohlins suspension with a lightweight RADD-designed aluminum frame for sharp handling and modern track capabilities.
2011
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | O-ring chain |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 1-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Top speed | 257.5 km/h (160.0 mph) |
| Torque | 155.94 Nm (15.9 kgf-m or 115.0 ft.lbs) |
| Power | 141.00 |
| Engine details | 3 phase AC induction motor |
| Engine type | Electric |
| Category | Sport |
| Year | 2011 |
| Model | Mission R |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Marchesini forged magnesium 10-spoke. |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Bremo, 2-piece billet 4-piston 30/34 mm differential bore radial-mount calipers |
| Front brakes diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. Bremo, narrow-band racing stainless rotors |
| Rear tyre dimensions | 190/60-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension | Single-sided billet aluminum swingarm with linear wheelbase/chain adjustment. Ohlins TTX36 Shock and linkage system. Adjustment for preload, ride height, high and low speed compression and rebound. |
| Front suspension | Ohlins FGR-000 TTX25 Gas Charged Fork |
| Frame type | # RADD-designed Quad-Element Frame. Billet aluminum and chrome-moly |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Color options | White/gray/black/yellow |
| Starter | Electric |
Other specs | |
| Comments | Chinese made bike. |
| Fuel capacity | 4.50 litres (1.19 gallons) |
| Wheelbase | 1,200 mm (47.2 inches) |
| Ground clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall width | 1,070 mm (42.1 inches) |
| Overall length | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Overall height | 850 mm (33.5 inches) |
| Power/weight ratio | 0.1710 HP/kg |
| Dry weight | 98.0 kg (216.1 pounds) |
| Rear Suspension | Aluminum, air-cell adjustable |
| Front Suspension | Aluminum, air-cell adjustable |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x Stroke | 70.0 x 64.8 mm (2.8 x 2.6 inches) |
| Capacity: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.