Montesa Cota 301RR - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Montesa Cota 301RR is a specialized trial motorcycle engineered for competitive and recreational riders seeking mastery in technical terrain. Its lightweight 298cc four-stroke engine delivers precise power control essential for navigating obstacles and steep sections. Best known for exceptional maneuverability and reliability, the Cota 301RR excels in trials competition and adventure riding.
2025
General information | |
| Price | US$ 11899. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Trial |
| Year | 2025 |
| Model | Honda Montesa Cota 301RR |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Mulitplate in oil bath |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electronically controlled digital transistorized |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. PGM-FI, 28mm throttle body |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.5 x 57.2 mm (3.2 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 10.4:1 |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 298.0 ccm (18.18 cubic inches) |
Montesa Cota 301RR dimensions and frame | |
| Front Wheel Travel | 183 mm (7.2 inches) |
| Front Suspension | 39mm Tech telescopic fork with aluminum tubes; preload, compression damping and rebound damping adjustment |
| Trail | 58 mm (2.3 inches) |
| Frame | Aluminum |
Other specs | |
| Rake (fork angle) | 23.2° |
| Driveline | #520 Chain, 10T/41T |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.