Navi - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Navi is a lightweight commuter scooter-styled motorcycle designed for urban riders and beginners. Powered by a fuel-efficient 109cc air-cooled engine producing 7.8 horsepower, it delivers practical everyday performance at an affordable price point. Known for its compact size, nimble handling, and low seat height, the Navi excels in city navigation and casual weekend rides.
2025
General information | |
| Color Options | Red, Grasshopper Green, Nut Brown, Ranger Green |
| Price | US$ 1999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Allround |
| Model | Honda Navi |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | EPA standards. Models sold in California meet current CARB standards. |
| Emission | 49.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.14 litres/100 km (46.7 km/l or 109.92 mpg) |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Carburettor. 16 mm |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 55.0 x 55.6 mm (2.2 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Max Torque | 9.0 Nm (0.9 kgf-m or 6.6 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 109.0 ccm (6.65 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 3.41 litres (0.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1285 mm (50.6 inches) |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Overall Width | 739 mm (29.1 inches) |
| Overall Length | 1809 mm (71.2 inches) |
| Overall Height | 1044 mm (41.1 inches) |
| Seat Height | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 106.1 kg (234.0 pounds) |
| | |
Navi dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake). Combined Braking System (CBS)  |
| Rear Tyre | 90/100-10 |
| Front Tyre | 90/90-12 |
| Rear Wheel Travel | 70 mm (2.8 inches) |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Wheel Travel | 89 mm (3.5 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 79 mm (3.1 inches) |
| Frame | Underbone |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 81.0 km/h (50.3 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Navi discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model ID NVA110B. |
| Warranty | One year. Unlimited-mileage. |
| Rake (fork angle) | 27.5° |
| Driveline | Automatic CVT |
| Output | 7.8 HP (5.7 kW)) @ 7000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.