Nightster - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Harley-Davidson Nightster is a lightweight, agile middleweight cruiser designed for riders seeking classic styling with modern performance. Its compact 1544mm wheelbase, low 688mm seat height, and nimble handling make it ideal for urban commuting and new riders exploring the cruiser category. Known for its minimalist design, accessible geometry, and responsive character, the Nightster delivers genuine Harley heritage in an approachable package.
2025
General information | |
| Color Options | Vivid Black, Billiard Gray, Whiskey Fire |
| Price | US$ 10499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | Harley-Davidson Nightster |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 104.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.52 litres/100 km (22.1 km/l or 52.04 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Bore x Stroke | 97.0 x 66.0 mm (3.8 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 12.1:1 |
| Max Torque | 97.6 Nm (10.0 kgf-m or 72.0 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Engine Details | Revolution Max 975 engine |
| Capacity | 975.1 ccm (59.50 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 11.73 litres (3.10 US gallons) |
| Wheelbase | 1544 mm (60.8 inches) |
| Ground Clearance | 114 mm (4.5 inches) |
| Overall Width | 838 mm (33.0 inches) |
| Overall Length | 2250 mm (88.6 inches) |
| Seat Height | 688 mm (27.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.4342 HP/kg |
| Wet Weight | 218.2 kg (481.0 pounds) |
| Dry Weight | 209.6 kg (462.0 pounds) |
| | |
Nightster dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series Bias Blackwall tires. |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake). ABS. Floating, single piston caliper |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Axially mounted, 4-piston caliper |
| Rear Tyre | 150/80-B16 |
| Front Tyre | 100/90-19 |
| Rear Suspension | Rear suspension is dual outboard, direct-acting (no linkage) emulsion technology shock absorbers with coil springs and a threaded collar for pre-load adjustment. |
| Front Suspension | 41mm SHOWA Dual Bending Valve conventional forks. Aluminum fork triple clamps. |
| Trail | 137 mm (5.4 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson Nightster discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | LED lighting |
| Instruments | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Oil capacity | 4.50 litres (4.76 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 30.0° |
| Exhaust system | 2-into-1; catalyst in header |
| Power | 91.0 HP (66.4 kW)) @ 7500 RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.