Harley-Davidson Fat Boy 114 - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Harley-Davidson Fat Boy 114 is an iconic cruiser built for riders seeking classic American style with modern performance. Powered by the Milwaukee-Eight 114 engine delivering 94 horsepower and 161 Nm of torque, it excels at relaxed highway cruising and commanding presence. Best known for its distinctive fat tire design and timeless aesthetic, the Fat Boy suits experienced riders who prioritize attitude and heritage over speed.
General information | |
| Price as new | 4.0 See the detailed rating of design and look, maintenance cost, engine performance, etc. Compare with any other bike. |
| Type | Custom / cruiser |
| Year model | 2024 |
| Motorcycle name | Harley-Davidson Fat Boy 114 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2-into-2 staggered, catalyst in muffler |
| Greenhouse gases | 116.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.00 litres/100 km (20.0 km/l or 47.04 mpg) |
| Driveline | 34/46 ratio primary |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x stroke | 102.0 x 114.0 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Compression | 10.5:1 |
| Torque | 161.4 Nm (16.5 kgf-m or 119.0 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Effect | 94.0 HP (68.6 kW)) @ 5020 RPM |
| Engine details | Milwaukee-Eight® 114 |
| Type of engine | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1868.0 ccm (113.99 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Machined, Lakester cast aluminum wheels. Michelin® Scorcher® ´11´ tires. |
| Rear brakes | Single disc. Optional ABS. 2-piston. |
| Front brakes | Double disc. Optional ABS. 4-piston. |
| Rear tire | 240/40-R18 |
| Front tire | 160/60-R18 |
| Rear suspension | Hidden, free piston, coil-over monoshock; 43mm stroke; toolless hydraulic preload adjustment |
| Front suspension | Dual-bending valve 49 mm telescopic with aluminum fork triple clamps; dual rate spring; ´beer can´ covers |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 30.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.70 litres (4.97 US quarts) |
| Fuel capacity | 18.93 litres (5.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1666 mm (65.6 inches) |
| Ground clearance | 114 mm (4.5 inches) |
| Overall length | 2370 mm (93.3 inches) |
| Seat height | 658 mm (25.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.3088 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 317.1 kg (699.0 pounds) |
| Dry weight | 304.4 kg (671.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Security system. Cruise control. |
| Light | All LED |
| Instruments | 5-inch analog speedometer with digital gear, odometer, fuel level, clock, trip, range and tachometer indication |
| Starter | Electric |
| Color options | Vivid Black, Bright Billiard Blue, Gray Haze/Silver Fortune, Heirloom Red Fade |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.