Nightster Special - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Harley-Davidson Nightster Special is a lightweight cruiser designed for riders seeking nimble handling and approachable performance. Known for its mid-sized displacement, comfortable ergonomics, and classic styling, it excels as an entry-level or casual cruiser that doesn't compromise on authentic Harley character. Its compact wheelbase and manageable weight make it ideal for new riders and urban commuting alike.
2025
General information | |
| Color Options | Billiard Gray, Black denim, Whiskey Fire, Blue Burst |
| Price | US$ 12499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 104.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.49 litres/100 km (22.3 km/l or 52.39 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Bore x Stroke | 97.0 x 66.0 mm (3.8 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Max Torque | 97.6 Nm (10.0 kgf-m or 72.0 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Engine Details | Revolution Max 975 engine |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 975.1 ccm (59.50 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 11.73 litres (3.10 US gallons) |
| Wheelbase | 1544 mm (60.8 inches) |
| Ground Clearance | 119 mm (4.7 inches) |
| Overall Width | 861 mm (33.9 inches) |
| Overall Length | 2266 mm (89.2 inches) |
| Seat Height | 688 mm (27.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.4314 HP/kg |
| Wet Weight | 219.1 kg (483.0 pounds) |
| Dry Weight | 210.9 kg (465.0 pounds) |
Nightster Special dimensions and frame | |
| Seat | Two-up seat. |
| Wheels | Aluminum cast, silver wheels. Dunlop Harley-Davidson Series Bias Blackwall tires. |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake). ABS. Floating, single piston caliper |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Axially mounted, 4-piston caliper |
| Rear Tyre | 150/80-B16 |
| Front Tyre | 100/90-19 |
| Rear Suspension | Rear suspension is dual outboard, direct-acting (no linkage) emulsion technology shock absorbers with coil springs and a threaded collar for pre-load adjustment. |
| Front Suspension | 41mm SHOWA Dual Bending Valve conventional forks. Aluminum fork triple clamps. |
| Trail | 137 mm (5.4 inches) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson Nightster Special discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | LED lighting |
| Instruments | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Oil capacity | 4.50 litres (4.76 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 30.0° |
| Exhaust system | 2-into-1; catalyst in header |
| Output | 91.0 HP (66.4 kW)) @ 7500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Harley-Davidson Nightster Special |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.