Ninja H2 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Ninja H2 is a supercharged sport bike built for experienced riders seeking extreme performance. Its 998cc inline-four engine produces 239.6 horsepower and unmatched acceleration. The H2 is renowned for blending cutting-edge technology with Japanese engineering excellence.
2025
General information | |
| Color Options | Mirror Coated Spark Black |
| Price | US$ 32700. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | Kawasaki Ninja H2 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 197.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 8.53 litres/100 km (11.7 km/l or 27.58 mpg) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 50mm throttle bodies (4) with dual injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Max Torque | 142.2 Nm (14.5 kgf-m or 104.9 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Engine Details | With supercharger |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 998.0 ccm (60.90 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1455 mm (57.3 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 770 mm (30.3 inches) |
| Overall Length | 2085 mm (82.1 inches) |
| Overall Height | 1125 mm (44.3 inches) |
| Seat Height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 238.1 kg (524.8 pounds) |
Ninja H2 dimensions and frame | |
| Wheels | Bridgestone Battlax RS11 sport tires |
| Rear Brakes | Single disc. Single 250mm disc with opposed 2-piston caliper, Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS) |
| Brake Disc Diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Dual radial-mount, opposed 4-piston Brembo Stylema® calipers, dual semi-floating disc. ABS. |
| Rear Tyre | 200/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak, Öhlins TTX36 gas-charged shock with piggyback reservoir, compression damping, rebound damping, preload adjustability and top-out spring |
| Front Wheel Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with rebound and compression damping, spring preload adjustability and top-out springs |
| Trail | 103 mm (4.1 inches) |
| Frame | Trellis, high-tensile steel with swingarm mounting plate |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Ninja H2 discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Supercharged engine, All-digital TFT color Instrumentation, All-LED lighting, Highly Durable Paint, Smartphone Connectivity via RIDEOLOGY THE APP |
| Warranty | 12 month Limited Warranty |
| Lighting | LED lighting |
| Instruments | Digital TFT color intstrumentation |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump with oil cooler |
| Output | 239.6 HP (174.9 kW)) @ 11500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.