Ninja H2 R - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Ninja H2 R is an extreme hypersport machine designed for experienced riders seeking maximum performance and exclusivity. Powered by a supercharged 998cc inline-four producing 321.5 horsepower, it delivers exceptional acceleration and dominates track environments. Known for its technological prowess and raw power delivery, the H2 R represents the pinnacle of Kawasaki's engineering capabilities.
2025
General information | |
| Color Options | Mirror Coated Matte Spark BlacMirror |
| Price | US$ 59100. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 50mm throttle bodies (4) with dual injection; Kawasaki Supercharger |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 8.3:1 |
| Max Torque | 164.8 Nm (16.8 kgf-m or 121.5 ft.lbs) @ 12500 RPM |
| Max Power | 321.5 HP (234.7 kW)) @ 14000 RPM |
| Engine Details | Kawasaki supercharger intake system |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 998.0 ccm (60.90 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 16.28 litres (4.30 US gallons) |
| Wheelbase | 1450 mm (57.1 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 850 mm (33.5 inches) |
| Overall Length | 2065 mm (81.3 inches) |
| Overall Height | 1160 mm (45.7 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 216.1 kg (476.3 pounds) |
| | |
Ninja H2 R dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Opposed 2-piston calipers, single 250mm disc, KIBS ABS |
| Brake Disc Diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Single Disc with opposed 2-piston caliper, Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS) |
| Rear Tyre | 190/65-R17 |
| Front Tyre | 120/60-R17 |
| Rear Wheel Travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak, Öhlins TTX36 gas-charged shock with piggyback reservoir, compression damping, rebound damping, preload adjustability and top-out spring |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with rebound and compression damping, spring preload adjustability and top-out springs |
| Trail | 108 mm (4.3 inches) |
| Frame | Trellis, high-tensile steel with Swingarm Mounting Plate |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Ninja H2 R discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 Months |
| Rake (fork angle) | 25.1° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump with oil cooler |
| Motorcycle name | Kawasaki Ninja H2 R |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.