Ninja ZX-10RR ABS - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-10RR ABS is a track-focused supersport built for experienced riders seeking raw performance and precision handling. This machine excels on the circuit with its powerful 998cc engine, advanced electronics, and lightweight chassis design. It's best known for delivering aggressive acceleration and cornering capability for competitive track days and experienced sportbike enthusiasts.
2026
General information | |
| Color Options | Lime Green/Ebony/Pearl Blizzard White, Metallic Graphite Gray/Metallic Diablo Black |
| Category | Sport |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 136.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.90 litres/100 km (16.9 km/l or 39.87 mpg) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with digital advance and Sport-Kawasaki Traction Control (S-KTRC) |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 47mm Mikuni throttle bodies (4) with oval sub-throttles, two injectors per cylinder |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Max Torque | 114.9 Nm (11.7 kgf-m or 84.8 ft.lbs) @ 11400 RPM |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 998.0 ccm (60.90 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.03 litres (4.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1450 mm (57.1 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall Width | 750 mm (29.5 inches) |
| Overall Length | 2085 mm (82.1 inches) |
| Overall Height | 1185 mm (46.7 inches) |
| Seat Height | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 207.0 kg (456.4 pounds) |
Ninja ZX-10RR ABS dimensions and frame | |
| Wheels | 3-spoke |
| Rear Brakes | Single disc. Single piston. Optional ABS. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Floating discs. 4 piston. Optional ABS. |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 115 mm (4.5 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link with gas-charged shock and top-out spring. Compression damping |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 43mm inverted Balance Free Fork, adjustable stepless rebound and compression damping, spring preload adjustability |
| Trail | 105 mm (4.1 inches) |
| Frame | Twin spar, cast aluminium |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Ninja ZX-10R discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Digital TFT color instrumentation |
| Rake (fork angle) | 25.0deg |
| Exhaust system | Heat-resistant titanium alloy |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump with oil cooler |
| Output | 203.0 HP (148.2 kW)) @ 13200 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Kawasaki Ninja ZX-10R |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.