Ninja ZX 10RR Performance - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-10RR Performance is a cutting-edge superbike engineered for experienced track and road riders seeking extreme performance. Its 998cc inline-four engine delivers 204 horsepower with sharp handling and advanced electronics, making it a formidable competitor in the liter-bike class. Known for combining raw speed with precision engineering, this machine dominates circuit racing and demands rider skill.
2025
General information | |
| Color Options | Grey |
| Category | Sport |
| Model | Kawasaki Ninja ZX-10RR Performance |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 141.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 6.10 litres/100 km (16.4 km/l or 38.56 mpg) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. 47 mm x 4 with dual injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Max Torque | 111.0 Nm (11.3 kgf-m or 81.9 ft.lbs) @ 11700 RPM |
| Capacity | 998.0 ccm (60.90 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1450 mm (57.1 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall Width | 750 mm (29.5 inches) |
| Overall Length | 2085 mm (82.1 inches) |
| Overall Height | 1185 mm (46.7 inches) |
| Seat Height | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 207.0 kg (456.4 pounds) |
Ninja ZX 10RR Performance dimensions and frame | |
| Seat | Single seat |
| Wheels | 7-spoke multi-directional forged aluminium wheels. Pirelli Diablo Supercorsa SP tyres. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single piston |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Brembo, 4 opposed pistons |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 115 mm (4.5 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link with BFRC lite gas-charged shock, piggyback reservoir, compression and rebound damping and spring preload adjustability, and top-out spring |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 43mm inverted Balance Free Fork, adjustable stepless rebound and compression damping, spring preload adjustability |
| Trail | 105 mm (4.1 inches) |
| Frame | Twin spar, cast aluminium |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Ninja ZX-10RR Performance discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 24 month warranty unlimited mileage |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Exhaust system | Heat-resistant titanium alloy |
| Driveline | Casette, sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump with oil cooler |
| Power | 204.0 HP (148.9 kW)) @ 13600 RPM |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.