Ninja ZX 14R ABS - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is a heavyweight hypersport machine built for experienced riders seeking extreme performance and open-road dominance. Its 1441cc inline-four engine produces 197 horsepower and 158 Nm of torque, making it one of the fastest production motorcycles available. Best known for its raw acceleration, aerodynamic design, and stable high-speed capability, this bike excels for thrill-seekers and long-distance speed enthusiasts.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Matte Sovereign Red/Metallic Flat Spark Black/Metallic Matte Graphite Gray |
| Price | US$ 17599. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | Kawasaki Ninja ZX-14R ABS |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Back-torque limiting slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI with four 44mm Mikuni throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 84.0 x 65.0 mm (3.3 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Max Torque | 158.0 Nm (16.1 kgf-m or 116.5 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Capacity | 1441.0 ccm (87.93 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 22.00 litres (5.81 US gallons) |
| Wheelbase | 1481 mm (58.3 inches) |
| Ground Clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall Width | 770 mm (30.3 inches) |
| Overall Length | 2170 mm (85.4 inches) |
| Overall Height | 1171 mm (46.1 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 269.0 kg (593.1 pounds) |
Ninja ZX 14R ABS dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS.Brembo Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Tyre | 190/50-R17 |
| Front Tyre | 120/70-17 |
| Rear Wheel Travel | 124 mm (4.9 inches) |
| Rear Suspension | Bottom-link Uni-Trak® and gas-charged shock with adjustable preload, stepless rebound and compression damping adjustments, adjustable ride height |
| Front Wheel Travel | 117 mm (4.6 inches) |
| Front Suspension | 43mm inverted cartridge fork with adjustable preload, 18-way compression and 15-way rebound damping adjustment |
| Trail | 94 mm (3.7 inches) |
| Frame | Aluminum monocoque |
| | |
Other specs | |
| (79.0 out of 100)Click here for complete rating. | Â |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. 3-mode Traction Control. Power Modes. Economical Riding Indicator. |
| Warranty | 12 months |
| Rake (fork angle) | 23.0° |
| Driveline | Sealed chain |
| Power | 197.0 HP (143.8 kW)) @ 10000 RPM |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.