Nitro Works 225 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Vertigo Nitro Works 225 is a lightweight trial bike engineered for competitive and amateur riders seeking precision handling on technical terrain. Its fuel-injected two-stroke engine and advanced Tech Factory suspension deliver responsive performance and control. Known for its nimble agility and robust steel frame, this model excels in obstacle navigation and tight maneuvering.
2025
General information | |
| Color Options | Green/black |
| Category | Trial |
| Model | Vertigo Nitro Works 225 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Clutch | Multi-disc oil wet, adjustable preload |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Injection. Integrated injection driver. |
| Bore x Stroke | 72.5 x 54.5 mm (2.9 x 2.1 inches) |
| Capacity | 225.0 ccm (13.73 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 2.30 litres (0.61 US gallons) |
| Wheelbase | 1310 mm (51.6 inches) |
| Overall Length | 2010 mm (79.1 inches) |
| Seat Height | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 68.0 kg (149.9 pounds) |
| | |
Nitro Works 225 dimensions and frame | |
| Wheels | Black Morad rims. Vertigo red hubs. Dunlop D803GP tires |
| Rear Brakes | Single disc. 2-piston caliper |
| Brake Disc Diameter | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic Braktec, 4-piston caliper |
| Rear Tyre | 2.15-18 |
| Front Tyre | 1.60-21 |
| Rear Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Rear Suspension | Monoshock / swingarm, Vertigo design. Old school linkage |
| Front Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front Suspension | Tech Factory |
| Frame | 25CrMo4 steel , aluminium 6082 subframe |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Vertigo Nitro Works 225 discussion group or the general Vertigo discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Driveline | 10z/42 |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Model year | 2025 |






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.