Norden 901 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Husqvarna Norden 901 is a sport touring motorcycle designed for riders seeking adventure with performance. Powered by an 889cc twin-cylinder four-stroke engine producing 103 horsepower, it combines nimble handling with comfortable long-distance capability. Known for its balanced blend of off-road heritage and road-focused engineering, it suits experienced riders who value versatility and engaging dynamics.
2025
General information | |
| Color Options | Grey/Black/Yellow |
| Category | Sport touring |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 104.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.50 litres/100 km (22.2 km/l or 52.27 mpg) |
| Clutch | Cable operated PASC slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Bosch EMS with RBW |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DKK Dellorto (Throttle body 46mm) |
| Bore x Stroke | 90.7 x 68.8 mm (3.6 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Max Torque | 100.0 Nm (10.2 kgf-m or 73.8 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Details | Balancer shafts |
| Capacity | 889.0 ccm (54.25 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 19.00 litres (5.02 US gallons) |
| Wheelbase | 1513 mm (59.6 inches) |
| Ground Clearance | 252 mm (9.9 inches) |
| Seat Height | 859 mm (33.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.5062 HP/kg |
| Dry Weight | 204.0 kg (449.7 pounds) |
| | |
Norden 901 dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium tubeless rims |
| Rear Brakes | Single disc. 2 piston floating caliper. Offroad ABS. |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. 2 x radially mounted 4 piston caliper. Offroad ABS. |
| Rear Tyre | 110/90-18 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 215 mm (8.5 inches) |
| Rear Suspension | WP APEX - Monoshock |
| Front Wheel Travel | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Suspension | WP APEX 43 |
| Trail | 107 mm (4.2 inches) |
| Frame | Chromium-Molybdenum-Steel frame using the engine as stressed element, powder coated |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Husqvarna Norden 901 discussion group or the general Husqvarna discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Ride modes. Connectivity. |
| Alternate seat height | 879 mm (34.6 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 25.8° |
| Exhaust system | Stainless steel primary and secondary silencer |
| Driveline | 520 X-ring chain |
| Lubrication system | Forced oil lubrication with 2 oil pumps |
| Power | 103.3 HP (75.4 kW)) @ 8000 RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Husqvarna Norden 901 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.