Paton S1-R 60 Anniversario - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Paton S1-R 60 Anniversario is a lightweight, agile sportbike designed for experienced riders seeking classic Italian character with modern reliability. Known for its nimble handling and compact dimensions, this 158kg machine excels on twisty roads and track days. The retro-styled middleweight delivers spirited performance with authentic Paton heritage engineering.
2020
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2020 |
| Model | Paton S1-R 60 Anniversario |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Double stainless steel pipes |
| Clutch | Wet multi-disc clutch |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel system | Injection. Keihin, 38mmx2 |
| Bore x Stroke | 83.0 x 60.0 mm (3.3 x 2.4 inches) |
| Compression | 10.8:1 |
| Top speed | 250.0 km/h (155.3 mph) |
| Torque | 64.0 Nm (6.5 kgf-m or 47.2 ft.lbs) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Power | 71.1 Horsepower">HP (51.9 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Capacity: | 649.0 ccm (39.60 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tire | 180/55-17 |
| Front tire | 120/70-17 |
| Rear wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Ohlins Double shock absorbers |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Ohlins 43mm upside down forks. |
| Trail | 105 mm (4.1 inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 US gallons) |
| Wheelbase | 1390 mm (54.7 inches) |
| Overall width | 680 mm (26.8 inches) |
| Overall length | 1980 mm (78.0 inches) |
| Overall height | 1100 mm (43.3 inches) |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 158.0 kg (348.3 pounds) |
Other specs | |
| Starter | Electric |
| Color options | Green |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.