Paton S1-R Lightweight Race Edition - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Paton S1-R Lightweight Race Edition targets experienced riders seeking a minimalist, track-focused machine. Known for its agile handling and Italian racing heritage, this compact sportbike delivers responsive performance through its lightweight construction and premium Ohlins suspension. Ideal for circuit racing and spirited road riding.
2020
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2020 |
| Model | Paton S1-R Lightweight Race Edition |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet multi-disc clutch |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel system | Injection. Keihin, 38mmx2 |
| Bore x Stroke | 83.0 x 60.0 mm (3.3 x 2.4 inches) |
| Compression | 10.8:1 |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Capacity: | 649.0 ccm (39.60 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Diameter | 295 mm (11.6 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tire | 180/55-17 |
| Front tire | 120/70-17 |
| Rear wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Ohlins |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 43mm upside down forks. |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 US gallons) |
| Wheelbase | 1390 mm (54.7 inches) |
| Overall width | 680 mm (26.8 inches) |
| Overall length | 1980 mm (78.0 inches) |
| Overall height | 1100 mm (43.3 inches) |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| | |
Other specs | |
| Starter | Electric |
| Color options | Green |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.