Praga CD 430 - 2003 Specifications and Reviews
The 2003 Praga CD 430 is a lightweight enduro motorcycle built for off-road enthusiasts seeking versatility and nimble handling. Powered by a 427cc single-cylinder four-stroke engine, it delivers adequate torque for trail riding while weighing just 116 kg. Its long suspension travel and manageable seat height make it accessible to riders of varying experience levels tackling mixed terrain.
2003
General information | |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2003 |
| Model | Praga CD 430 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Fuel control | OHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 95.0 x 60.2 mm (3.7 x 2.4 inches) |
| Torque | 33.00 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | Single cylinder |
| Capacity: | 426.70 ccm (26.04 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Seat height | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 116.0 kg (255.7 pounds) |
Praga CD 430 dimensions and frame | |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 130/80-18 |
| Front tyre dimensions | 90/90-21 |
| Rear suspension travel | 320 mm (12.6 inches) |
| Front suspension travel | 290 mm (11.4 inches) |
Speed and acceleration | |
| Fuel capacity | 8.50 litres (2.25 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.