Primavera 150 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Vespa Primavera 150 is an iconic scooter perfect for urban commuters and retro enthusiasts seeking timeless Italian style. Its efficient 155cc four-stroke engine delivers adequate performance for city riding while maintaining excellent fuel economy. Known for its classic design and reliability, the Primavera remains an accessible entry point into the Vespa brand.
2025
General information | |
| Color Options | Green, orange, blue, black, white, grey |
| Price | US$ 5749. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
| Model | Vespa Primavera 150 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 58.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.50 litres/100 km (40.0 km/l or 94.09 mpg) |
| Clutch | Automatic dry centrifugal with shock absorbers |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 3 |
| Bore x Stroke | 58.0 x 58.6 mm (2.3 x 2.3 inches) |
| Max Torque | 12.3 Nm (1.3 kgf-m or 9.1 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Max Power | 12.5 HP (9.1 kW)) @ 7750 RPM |
| Engine Details | Catalysed i-get engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 155.0 ccm (9.46 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 8.00 litres (2.11 US gallons) |
| Wheelbase | 1330 mm (52.4 inches) |
| Overall Width | 735 mm (28.9 inches) |
| Overall Length | 1870 mm (73.6 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| | |
Primavera 150 dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium alloy |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS front wheel only. |
| Rear Tyre | 120/70-12 |
| Front Tyre | 110/70-12 |
| Rear Suspension | Helical spring with adjustable preload (4 positions) and single hydraulic shock absorber |
| Front Suspension | Single arm with helical spring and hydraulic shock absorber |
| Frame | Sheet steel shell with welded structural reinforcements |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 95.0 km/h (59.0 mph) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Vespa Primavera 150 discussion group or the general Vespa discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 2-year unlimited-mileage warranty. |
| Carrying Capacity | Underseat storage |
| Lighting | LED lighting |
| Driveline | CVT automatic with torque server |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.