Vespa Elettrica 70 Kmh - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 Vespa Elettrica 70 kmh is an electric scooter ideal for urban commuters seeking eco-friendly, low-maintenance city transportation. Its brushless DC motor delivers responsive torque for nimble urban riding, while the automatic belt transmission and compact underbone frame ensure effortless handling. Best known for combining Vespa's iconic design with silent, zero-emission performance.
2023
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2023 |
| Model | Vespa Elettrica 70 kmh |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Top speed | 70.0 km/h (43.5 mph) |
| Torque | 200.0 Nm (20.4 kgf-m or 147.5 ft.lbs) |
| Power | 4.7 Horsepower">HP (3.4 Kilowatt">kW)) |
| Engine details | Brushless DC motor, peak power 4 kW |
| Engine type | Electric |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Diameter | 200 mm (7.9 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 120/70-11 |
| Front tire | 110/70-12 |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Suspension | Single shock |
| Frame type | Underbone |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Overall width | 735 mm (28.9 inches) |
| Overall length | 1870 mm (73.6 inches) |
| Overall height | 1150 mm (45.3 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 130.0 kg (286.6 pounds) |
Other specs | |
| Comments | 48V 86Ah lithium ion battery. Complete recharge 4 hours. Kinetic energy recovery system. Range 100 km. A 25 and a 45 km/h version of this scooter is also available. |
| Carrying capacity | Optional top box. Underseat storage. |
| Instruments | 4.3 inch TFT color dashboard, all digital |
| Starter | Electric |
| Color options | Blue, yellow, grey, black, red |
Rider Reviews
Total comments: 1








































Please Login or Register if you would like to leave a comment.