Primavera Tech 150 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Vespa Primavera Tech 150 is an iconic retro scooter suited for urban commuters and style-conscious riders seeking practical city mobility. Powered by a catalysed i-get 155cc single-cylinder four-stroke engine producing 12.5 hp, it delivers smooth performance and fuel efficiency for daily commuting. Known for its timeless design, reliable engineering, and accessibility, the Primavera remains the perfect blend of vintage aesthetics and modern technology.
2025
General information | |
| Color Options | Blue, Gray |
| Price | US$ 6099. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Model | Vespa Primavera Tech 150 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 62.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.70 litres/100 km (37.0 km/l or 87.12 mpg) |
| Clutch | Automatic dry centrifugal with shock absorbers |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 3 |
| Bore x Stroke | 58.0 x 58.6 mm (2.3 x 2.3 inches) |
| Max Torque | 12.4 Nm (1.3 kgf-m or 9.1 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Engine Details | Catalysed i-get engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 155.0 ccm (9.46 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.50 litres (1.98 US gallons) |
| Wheelbase | 1340 mm (52.8 inches) |
| Overall Width | 735 mm (28.9 inches) |
| Overall Length | 1870 mm (73.6 inches) |
| Seat Height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
Primavera Tech 150 dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium alloy |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS front wheel only. |
| Rear Tyre | 120/70-12 |
| Front Tyre | 110/70-12 |
| Rear Suspension | Coil spring with preload adjustable to 4 positions and hydraulic monoshock absorber |
| Front Suspension | Single-sided link arm with coil spring and hydraulic monoshock absorber |
| Frame | Sheet steel shell with welded structural reinforcements |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 95.0 km/h (59.0 mph) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Vespa Primavera Tech 150 discussion group or the general Vespa discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 2-year unlimited-mileage warranty. |
| Carrying Capacity | Underseat storage. Front and rear rack. |
| Lighting | LED lighting |
| Driveline | CVT automatic with torque server |
| Output | 12.5 HP (9.1 kW)) @ 7750 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.