Pro-One Dominator - 2008 Specifications and Reviews
The 2008 Pro-One Dominator is a heavyweight custom cruiser powered by a 1983cc V-twin engine delivering 100 horsepower and impressive 121 Nm torque. Designed for experienced riders seeking aggressive styling and commanding presence, it excels at highway cruising and show stopping appeal. Its low 635mm seat height and belt-driven 6-speed transmission make it accessible despite its substantial 310kg weight.
2008
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2008 |
| Model | Pro-One Dominator |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission typefinal drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Ignition | Crank-triggered electronic ignition |
| Fuel system | Carburettor. 45mm Mikuni |
| Compression | 8.2:1 |
| Torque | 121.20 |
| Power | 100.00 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 1982.96 ccm (121.00 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,918 mm (75.5 inches) |
| Ground clearance | 121 mm (4.8 inches) |
| Overall length | 2,642 mm (104.0 inches) |
| Seat height | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 310.3 kg (684.0 pounds) |
Pro-One Dominator dimensions and frame | |
| Exhaust system | Chrome exhaust with heat shields |
| Rear suspension | Dual adjustable shock |
| Front suspension | Hard-chrome fork tubes |
| Rake (fork angle) | 38.0° |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.3223 HP/kg |
| | |
Other specs | |
| Fuel capacity | 15.14 litres (4.00 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.