Pro-One Vapor - 2008 Specifications and Reviews
The 2008 Pro-One Vapor is a heavyweight custom cruiser powered by a 1983cc V-twin engine delivering 100 horsepower and commanding 121.2 Nm of torque. Designed for riders seeking classic cruiser styling with modern performance, it combines traditional carbureted engine character with reliable electronic ignition. This machine is best known for its aggressive custom aesthetics and substantial power delivery suited to experienced cruiser enthusiasts.
2008
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2008 |
| Model | Pro-One Vapor |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission typefinal drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Ignition | Crank-triggered electronic ignition |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni |
| Compression | 8.2:1 |
| Torque | 121.20 |
| Power | 100.00 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 1982.96 ccm (121.00 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 2,083 mm (82.0 inches) |
| Overall length | 2,743 mm (108.0 inches) |
| Seat height | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 310.3 kg (684.0 pounds) |
Pro-One Vapor dimensions and frame | |
| Exhaust system | Chrome exhaust with heat shields |
| Rear brakes diameter | 292 mm (11.5 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 292 mm (11.5 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear suspension | Classic Softail® style, powder coated swing arm with flush mounted rear axle covers |
| Front suspension | Hard-chrome fork tubes |
| Rake (fork angle) | 40.0° |
| | |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.3223 HP/kg |
Other specs | |
| Color options | Custom colors and graphics |
| Fuel capacity | 15.14 litres (4.00 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.