Puma Falcon CR50 Cross - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Puma Falcon CR50 Cross is an entry-level dirt bike designed for novice riders and younger enthusiasts seeking an affordable off-road motorcycle. Known for its lightweight 107.5 kg frame and manageable 960 mm seat height, it delivers reliable performance with electric and kick starting options. Best suited for trail riding and learning fundamentals, this cross bike combines simplicity with practical features including disc brakes and a five-speed chain-driven transmission.
2011
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Multiidsk |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel system | Carburettor |
| Top speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
| Power | 4.16 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2011 |
| Model | Puma Falcon CR50 Cross |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 110/100-18 |
| Front tyre dimensions | 80/100-21 |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Overall width | 810 mm (31.9 inches) |
| Overall length | 2,020 mm (79.5 inches) |
| Overall height | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Seat height | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0387 HP/kg |
| Dry weight | 107.5 kg (237.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Carrying capacity | Front rack 75 lb/125 lb. Rear rack 34 kg/56.7 kg. |
| Instruments | N/R Light, Fuel Gauge, Hi-Temp Light |
| Fuel capacity | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Wheelbase | 1,232 mm (48.5 inches) |
| Ground clearance | 121 mm (4.8 inches) |
| Wheels | Stamped Steel |
| Rear tyre | 22/11-10 |
| Front tyre | 23/8-12 |
| Rear Suspension | Progressive-Rate Swingarm with 10.5 in. (26.7 cm) travel |
| Front Suspension | MacPherson Strut with 8.2 in. (20.8 cm) travel |
| Driveline | ´D |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Valves per cylinder | 4 |
| Model | Polaris Trail Boss 330 |
| Color options | Antracite, black, white, red |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.