Puma Olimpia 250 - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 Puma Olimpia 250 is a practical automatic scooter suited for urban commuters seeking reliable, fuel-efficient transportation. Powered by a 249cc liquid-cooled four-stroke engine producing 21 horsepower, it delivers a top speed of 130 km/h with shaft-drive simplicity and Euro 3 emissions compliance.
2010
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2010 |
| Model | Puma Olimpia 250 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Euro 3 |
| Transmission type,final drive | Shaft drive (cardan) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | OHC |
| Top speed | 130.0 km/h (80.8 mph) |
| Power | 21.19 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 110/90-12 |
| Front tyre dimensions | 110/90-12 |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,518 mm (59.8 inches) |
| Overall width | 740 mm (29.1 inches) |
| Overall length | 2,140 mm (84.3 inches) |
| Overall height | 1,230 mm (48.4 inches) |
| Seat height | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1472 HP/kg |
| Dry weight | 144.0 kg (317.5 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Color options | White, black, silver, anthracite, blue |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.