|
| Color Options | Blue, black, red, white |
| Price | US$ 1699. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Model | Ascend R9 200 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | EPA approved |
| Clutch | CVT |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Engine Details | GY6 engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 200.0 ccm (12.20 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 8.50 litres (2.25 US gallons) |
| Wheelbase | 1290 mm (50.8 inches) |
| Ground Clearance | 109 mm (4.3 inches) |
| Overall Width | 785 mm (30.9 inches) |
| Overall Length | 1826 mm (71.9 inches) |
| Overall Height | 1087 mm (42.8 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 204.1 kg (450.0 pounds) |
R9 200 dimensions and frame |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 120/70-12 |
| Front Tyre | 120/70-12 |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Suspension | Trailing link coilover shocks |
| Frame | Steel |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ascend R9 200 discussion group or the general Ascend discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in US, produced in China, also called Ascend PMZ200-R9. USB. Assembly required: Front wheel, front fender, handlebars, mirrors, battery, Rear shock absorber. |
| Lighting | LED lights |
| Electrical | 12V 6A battery. |
| Instruments | Digital dash. Speedometer, light, odometer, smart lock. |
| Year of manufacture | 2025 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.