|
| Color Options | Red, Blue, Black, Orange, Green |
| Price | US$ 1550. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Model | Ascend Tank 150 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | EPA approved |
| Clutch | CVT |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Carburettor |
| Engine Details | GY6 engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 150.0 ccm (9.15 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 7.50 litres (1.98 US gallons) |
| Wheelbase | 1310 mm (51.6 inches) |
| Ground Clearance | 109 mm (4.3 inches) |
| Overall Width | 710 mm (28.0 inches) |
| Overall Length | 1941 mm (76.4 inches) |
| Overall Height | 1156 mm (45.5 inches) |
| Dry Weight | 158.8 kg (350.0 pounds) |
Tank 150 dimensions and frame |
| Wheels | Aluminium rims |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 130/70-12 |
| Front Tyre | 130/70-12 |
| Rear Suspension | Double spring hydraulic |
| Front Suspension | Hydraulic telescopic fork |
| Frame | Steel |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ascend Tank 150 discussion group or the general Ascend discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in US, produced in China, also called Ascend PMZ150-1. Assembly required: Front wheel,Front wheel fender,Front rack, Front panel, windshield, handlebars, rear shocks, main stand, muffler cover, handle lever cover, mirrors, battery and battery cover, kick start. |
| Lighting | LED lights |
| Electrical | 12V 7Ah battery. |
| Instruments | Digital Speedometer |
| Oil capacity | 0.80 litres (0.85 US quarts) |
| Year of manufacture | 2025 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.