R 1300 GS - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 BMW R 1300 GS is a premium adventure touring enduro designed for experienced riders seeking versatility across pavement and light off-road terrain. Powered by a 1300cc boxer engine producing 145 horsepower and 149 Nm torque, it delivers smooth power delivery and exceptional reliability. Known for its commanding presence, advanced technology, and capability to handle diverse riding conditions, it remains the benchmark for adventure touring motorcycles.
2026
General information | |
| Color Options | Racing Red, Triple Black, Racing Blue Metallic/Light White/Racing Red, Aurelius Green Metallic |
| Price | US$ 19945. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2025 |
| Model | BMW R 1300 GS |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Regulated three-way catalytic converter, compliant with Euro 5 emission standard |
| Emission | 110.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.75 litres/100 km (21.1 km/l or 49.52 mpg) |
| Clutch | Wet clutch with an anti-hopping function, hydraulic activation |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic intake pipe injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 106.5 x 73.0 mm (4.2 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 13.3:1 |
| Max Torque | 149.2 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 145.0 HP (105.8 kW)) @ 7750 RPM |
| Engine Details | Balance shaft and variable engine timing system |
| Engine Type | Two cylinder boxer, four-stroke |
| Capacity | 1300.0 ccm (79.33 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 29.90 litres (7.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1534 mm (60.4 inches) |
| Overall Width | 1011 mm (39.8 inches) |
| Overall Length | 2212 mm (87.1 inches) |
| Overall Height | 1407 mm (55.4 inches) |
| Seat Height | 848 mm (33.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 237.2 kg (523.0 pounds) |
R 1300 GS dimensions and frame | |
| Wheels | Cross spoke wheels |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 285 mm (11.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Semi-floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Tyre | 170/60-R17 |
| Front Tyre | 120/70-R19 |
| Rear Wheel Travel | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear Suspension | BMW Motorrad EVO-Paralever, cast aluminum single-sided swingarm, transversal connected swing arm bearings, central DSA spring strut, load compensation |
| Front Wheel Travel | 210 mm (8.3 inches) |
| Front Suspension | BMW Motorrad EVO-Telelever, handlebar tilting decoupled via flex element, central DSA shock absorber |
| Trail | 119 mm (4.7 inches) |
| Frame | Two-part frame consisting of main frame, bolted rear frame, and load-bearing engine |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 193.1 km/h (120.0 mph) |
Other specs | |
| (66.0 out of 100)Click here for complete rating. | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 BMW R 1300 GS discussion group or the general BMW discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | Up to 3-years or 36,000 miles |
| Lighting | LED headlight |
| Electrical | Three-phase alternator with 650 Watt nominal power. 12 V / 14 Ah, AGM battery. |
| Instruments | TFT color display with connectivity |
| Oil capacity | 4.00 litres (4.23 US quarts) |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 26.2° |
| Driveline | Constant mesh |
| Lubrication system | Dry sump |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.