R 1300 GS Adventure - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 BMW R 1300 GS Adventure is a premium dual-sport tourer designed for experienced riders seeking long-distance capability and off-road versatility. Known for its advanced EVO-Telelever suspension, shaft drive reliability, and impressive fuel efficiency of 4.75 litres per 100km, this bike excels in mixed terrain exploration while maintaining comfortable highway cruising performance.
General information | |
| Color Options | Racing Red, Triple Black, Racing Blue Metallic/Light White/Racing Red, Aurelius Green Metallic |
| Color Options | Racing Red, Triple Black, Racing Blue Metallic/Light White/Racing Red, Aurelius Green Metallic |
| Category | Enduro / offroad |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Regulated three-way catalytic converter, compliant with Euro 5 emission standard |
| Emission | 110.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.75 litres/100 km (21.1 km/l or 49.52 mpg) |
| Clutch | Wet clutch with an anti-hopping function, hydraulic activation |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic intake pipe injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 106.5 x 73.0 mm (4.2 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 13.3:1 |
| Max Torque | 149.2 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 145.0 HP (105.8 kW)) @ 7750 RPM |
| Engine Details | Balance shaft and variable engine timing system |
| Starting | Electric |
| Capacity | 1300.0 ccm (79.33 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 29.90 litres (7.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1534 mm (60.4 inches) |
| Overall Width | 1011 mm (39.8 inches) |
| Overall Length | 2280 mm (89.8 inches) |
| Overall Height | 1588 mm (62.5 inches) |
| Seat Height | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 269.0 kg (593.0 pounds) |
| Fuel Capacity | 29.90 litres (7.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1534 mm (60.4 inches) |
| Overall Width | 1011 mm (39.8 inches) |
| Overall Length | 2280 mm (89.8 inches) |
R 1300 GS Adventure dimensions and frame | |
| Wheels | Cross spoke wheels |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 285 mm (11.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Semi-floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Tyre | 170/60-R17 |
| Front Tyre | 120/70-R19 |
| Rear Wheel Travel | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear Suspension | BMW Motorrad EVO-Paralever, cast aluminum single-sided swingarm, transversal connected swing arm bearings, central DSA spring strut, load compensation |
| Front Wheel Travel | 210 mm (8.3 inches) |
| Front Suspension | BMW Motorrad EVO-Telelever, handlebar tilting decoupled via flex element, central DSA shock absorber |
| Trail | 119 mm (4.7 inches) |
| Frame | Two-part frame consisting of main frame, bolted rear frame, and load-bearing engine |
| | |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 193.1 km/h (120.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 BMW R 1300 GS Adventure discussion group or the general BMW discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreeen. Optional riding assistant with radar warning system. Traction Control. Keyless. Heated grips. Tire pressure monitor. |
| Warranty | Up to 3-years or 36,000 miles |
| Lighting | LED headlight |
| Electrical | Three-phase alternator with 650 Watt nominal power. 12 V / 14 Ah, AGM battery. |
| Instruments | TFT color display with connectivity |
| Oil capacity | 4.00 litres (4.23 US quarts) |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Alternate seat height | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 26.2° |
| Driveline | Constant mesh |
| Lubrication system | Dry sump |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 BMW R 1300 GS Adventure discussion group or the general BMW discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreeen. Optional riding assistant with radar warning system. Traction Control. Keyless. Heated grips. Tire pressure monitor. |
| Warranty | Up to 3-years or 36,000 miles |
| Lighting | LED headlight |
| Electrical | Three-phase alternator with 650 Watt nominal power. 12 V / 14 Ah, AGM battery. |
| Instruments | TFT color display with connectivity |
| Engine type | Two cylinder boxer, four-stroke |
| Oil capacity | 4.00 litres (4.23 US quarts) |
| Model year | 2025 |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Motorcycle name | BMW R 1300 GS Adventure |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
More BMW Motorcycles
Related Variants
⚠ Safety Recalls (1)
BMW of North America, LLC (BMW) is recalling certain 2025 F 900 GS, F 800 GS, R 1300 GS Adventure, R 1300 GS, S 1000 RR, S 1000 R, and K 1600 GT vehicles equipped with the optional emergency call system. The emergency call system (eCall) may have been deactivated due to a software programming error.
Risk: In an emergency, first responders may not receive notification of the crash or emergency location, increasing the risk of injury to riders.
Remedy: The electronic control unit software will be updated over-the-air (OTA) or by a dealer, free of charge. Owner notification letters are scheduled to be mailed September 12, 2025. Owners may contact BMW customer service at 1-800-525-7417.
Source: NHTSA. View all BMW recalls →































Please Login or Register if you would like to leave a comment.