Rebel 1100 DCT - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Rebel 1100 DCT is a middleweight cruiser designed for riders seeking accessible, laid-back riding with modern conveniences. Its 1083cc parallel-twin engine paired with a smooth automatic DCT transmission delivers approachable power without complexity. Best known for combining cruiser styling with Honda reliability and ease of use, it appeals to new riders and those prioritizing comfort over sportiness.
2025
General information | |
| Color Options | Matte Black Metallic, Pearl Hawkeye Blue |
| Price | US$ 10299. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Meets current EPA standards. California version meets current CARB standards and may differ slightly due to emissions equipment. |
| Clutch | 6-speed Automatic Dual Clutch Transmission (DTC) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Full transistorized ignition |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. PGM-FI electronic fuel injection. Throttle By Wire. 46mm. |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 92.0 x 81.5 mm (3.6 x 3.2 inches) |
| Compression Ratio | 10.1:1 |
| Engine Details | 22.5° parallel-twin |
| Capacity | 1083.0 ccm (66.08 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.63 litres (3.60 US gallons) |
| Wheelbase | 1519 mm (59.8 inches) |
| Ground Clearance | 136 mm (5.4 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall Length | 2188 mm (86.1 inches) |
| Overall Height | 1094 mm (43.1 inches) |
| Seat Height | 699 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 230.9 kg (509.0 pounds) |
Rebel 1100 DCT dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 256 mm (10.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Tyre | 180/65-16 |
| Front Tyre | 130/70-18 |
| Rear Wheel Travel | 94 mm (3.7 inches) |
| Rear Suspension | Dual Showa shocks with 12.5mm shafts, adjustable preload, and piggyback pressurized reservoirs |
| Front Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Suspension | 43mm telescopic fork |
| Trail | 110 mm (4.3 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Rebel 1100 DCT discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model id: CMX1100TD |
| Warranty | 1 Year Factory Warranty, Unlimted Miles |
| Lighting | LED |
| Instruments | Digital |
| Reserve fuel capacity | 4.16 litres (1.10 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 28.0° |
| Driveline | #525 O-ring-sealed chain; 16T/42T |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Honda Rebel 1100 DCT |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.