Rebel 1100T - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Rebel 1100T is a middleweight cruiser-touring motorcycle designed for relaxed, long-distance riders seeking comfort and approachability. Its 1083cc liquid-cooled parallel-twin engine with automatic transmission delivers smooth, manageable power ideal for weekend getaways and touring adventures. Known for its accessible ergonomics and fuel-injected reliability, the Rebel 1100T suits both experienced riders and those new to larger motorcycles.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Black, Matte Armored Green Metallic |
| Price | US$ 10799. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
| Model | Honda Rebel 1100T |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Meets current EPA standards. California version meets current CARB standards and may differ slightly due to emissions equipment. |
| Clutch | 6-speed Automatic Dual Clutch Transmission (DTC) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Full transistorized ignition |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. PGM-FI electronic fuel injection. Throttle By Wire. 46mm. |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 92.0 x 81.5 mm (3.6 x 3.2 inches) |
| Compression Ratio | 10.1:1 |
| Engine Details | 22.5° parallel-twin |
| Capacity | 1083.0 ccm (66.08 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.60 litres (3.59 US gallons) |
| Wheelbase | 1519 mm (59.8 inches) |
| Ground Clearance | 119 mm (4.7 inches) |
| Overall Width | 853 mm (33.6 inches) |
| Overall Length | 2242 mm (88.3 inches) |
| Overall Height | 1181 mm (46.5 inches) |
| Seat Height | 699 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 236.0 kg (520.3 pounds) |
| | |
Rebel 1100T dimensions and frame | |
| Wheels | Dunlop |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 256 mm (10.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Tyre | 180/65-16 |
| Front Tyre | 130/70-18 |
| Rear Wheel Travel | 94 mm (3.7 inches) |
| Rear Suspension | Dual Showa shocks with 12.5mm shafts, adjustable preload, and piggyback pressurized reservoirs |
| Front Wheel Travel | 122 mm (4.8 inches) |
| Front Suspension | 43mm fork |
| Trail | 110 mm (4.3 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Rebel 1100T discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model id: CMX1100T |
| Warranty | 1 Year Factory Warranty, Unlimted Miles |
| Carrying Capacity | Saddle bags |
| Lighting | LED |
| Instruments | Digital |
| Reserve fuel capacity | 4.16 litres (1.10 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 28.0° |
| Driveline | #525 O-ring-sealed chain; 16T/42T |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.