Rebel 300 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Rebel 300 is an accessible custom cruiser designed for beginner and novice riders seeking an affordable, manageable platform. Its lightweight 286cc single-cylinder engine and low seat height make it ideal for learning fundamental riding skills while enjoying classic cruiser styling and reliable Honda engineering.
2025
General information | |
| Color Options | Pearl Black, Nitric Orange |
| Price | US$ 4849. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2025 |
| Model | Honda Rebel 300 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Meets current EPA standards. California version meets current CARB standards and may differ slightly due to emissions equipment. |
| Emission | 70.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.02 litres/100 km (33.1 km/l or 77.89 mpg) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Full transistorized ignition |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. PGM-FI |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 63.0 mm (3.0 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 286.0 ccm (17.45 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 11.36 litres (3.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1491 mm (58.7 inches) |
| Seat Height | 691 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 165.1 kg (364.0 pounds) |
| | |
Rebel 300 dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Tyre | 150/80-16 |
| Front Tyre | 130/90-16 |
| Rear Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Wheel Travel | 122 mm (4.8 inches) |
| Front Suspension | 41mm fork |
| Trail | 110 mm (4.3 inches) |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 175.0 km/h (108.7 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Rebel 300 discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model id: CMX300. ABS model id: CMX300A. ABS adds 6 lbs. |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | All-LED lighting |
| Rake (fork angle) | 28.0° |
| Exhaust system | Blacked-out exhaust |
| Driveline | O-ring-sealed chain |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.