Roadsport 125 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Blue, red, black |
| Category | Sport |
| Model | Daelim RoadSport 125 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | T.C.I. |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Capacity | 124.1 ccm (7.57 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1390 mm (54.7 inches) |
| Overall Width | 778 mm (30.6 inches) |
| Overall Length | 2025 mm (79.7 inches) |
| Overall Height | 1180 mm (46.5 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1021 HP/kg |
| Dry Weight | 145.0 kg (319.7 pounds) |
Roadsport 125 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 140/60-17 |
| Front Tyre | 110/70-17 |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Steel |
|
|
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Daelim RoadSport 125 discussion group or the general Daelim discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 2 year warranty unlimited mileage |
| Instruments | Digital speedometer with analogue tachometer |
| Power | 14.8 HP (10.8 kW)) @ 10800 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.