Rucker Performance Shelby - 2009 Specifications and Reviews
The 2009 Rucker Performance Shelby is a heavyweight cruiser-sport hybrid powered by a 160-horsepower 2098cc V-twin engine, appealing to experienced riders seeking raw American muscle with modern fuel injection technology. Known for its aggressive styling and potent performance, this machine combines classic Shelby heritage with contemporary engineering through its dry-sump lubrication and sophisticated fuel management system.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2009 |
| Model | Rucker Performance Shelby |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | 6-disc |
| Transmission typefinal drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Lubrication system | Dry sump with internal gerotor pump |
| Starter | Electric |
| Fuel system | Injection. 2-1/16´ throttle body with S and S closed loop VFI |
| Bore x stroke | 4.4 x 4.4 mm (0.2 x 0.2 inches) |
| Compression | 9.8:1 |
| Power | 160.00 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 2097.67 ccm (128.00 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,727 mm (68.0 inches) |
| Overall height | 1,067 mm (42.0 inches) |
| Seat height | 584 mm (23.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 249.5 kg (550.0 pounds) |
Rucker Performance Shelby dimensions and frame | |
| Exhaust system | Stainless steel |
| Rear brakes | Single disc. Wilwood 4 Piston |
| Front brakes | Double disc. Wilwood 4 Piston |
| Rear tyre dimensions | 330-18 |
| Front tyre dimensions | 120/70-21 |
| Rear suspension | Air shocks |
| Front suspension | Inverted racing fork |
| Rake (fork angle) | 54.0° |
| Frame type | Carbon Fiber/Superform Aluminum |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.6414 HP/kg |
Other specs | |
| Color options | Toxic Cherry Bomb Red with Graphite over Snow and Shredded Graphics |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.