Rucker Performance Shelby - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 Rucker Performance Shelby is a high-performance sport motorcycle designed for experienced riders seeking raw power and aggressive styling. Powered by a 160-horsepower 2.1-liter V-twin engine with advanced fuel injection, it delivers thrilling acceleration and commanding presence on the road. Its carbon fiber and aluminum frame construction ensures lightweight agility to match its substantial engine output.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2010 |
| Model | Rucker Performance Shelby |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Stainless steel. Euro 3. |
| Clutch | Hydraulic Diaphragm 6 Disc |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Lubrication system | Dry sump with internal gerotor pump |
| Fuel system | Injection. 2-1/16´ throttle body with S and S closed loop VFI |
| Bore x stroke | 4.4 x 4.4 mm (0.2 x 0.2 inches) |
| Compression | 9.8:1 |
| Power | 160.00 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 2097.67 ccm (128.00 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Double disc. Wilwood 4 Piston |
| Rear tyre dimensions | 330-18 |
| Front tyre dimensions | 120-17 |
| Rear suspension | Air shocks |
| Front suspension | Inverted racing fork |
| Rake (fork angle) | 54.0° |
| Frame type | Carbon Fiber/Superform Aluminum |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,727 mm (68.0 inches) |
| Seat height | 584 mm (23.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6414 HP/kg |
| Dry weight | 249.5 kg (550.0 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Toxic Cherry Bomb Red with Graphite over Snow and Shredded Graphics |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.