SPEEDFIGHT4 50 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Peugeot Speedfight4 50 is an entry-level scooter designed for new riders and urban commuters seeking affordable, practical mobility. Powered by a lightweight 50cc two-stroke engine with automatic transmission, it delivers reliable performance for short city trips. Known for its compact design, fuel efficiency, and Euro 5 compliance, it excels in congested urban environments.
2025
General information | |
| Color Options | Grey |
| Price | US$ 2849. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Model | Peugeot Speedfight4 50 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 39.8 x 41.0 mm (1.6 x 1.6 inches) |
| Max Torque | 3.0 Nm (0.3 kgf-m or 2.2 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 49.9 ccm (3.04 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 8.00 litres (2.11 US gallons) |
| Wheelbase | 1256 mm (49.4 inches) |
| Overall Width | 664 mm (26.1 inches) |
| Overall Length | 1864 mm (73.4 inches) |
| Overall Height | 1166 mm (45.9 inches) |
| Seat Height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0433 HP/kg |
| Wet Weight | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Dry Weight | 90.0 kg (198.4 pounds) |
| | |
SPEEDFIGHT4 50 dimensions and frame | |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 190 mm (7.5 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 130/60-13 |
| Front Tyre | 130/60-13 |
| Rear Suspension | Hydraulic shock absorber Ø 50 mm |
| Front Suspension | Hydraulic telescopic fork Ø32 mm |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Peugeot Speedfight4 50 discussion group or the general Peugeot discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Output | 3.9 HP (2.8 kW)) @ 8000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.