S - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Zero S is an electric naked bike designed for riders seeking thrilling acceleration and low-maintenance urban commuting. Known for its instant torque delivery and 4.8-second sprint to 62 mph, this lightweight platform combines sustainable performance with responsive handling. Its clutchless direct drive and belt final drive make it ideal for both new and experienced riders.
2025
General information | |
| Color Options | Silver/teal, white/silver |
| Price | US$ 14995. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Naked bike |
| Model | Zero S |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Clutchless direct drive |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Max Torque | 131.5 Nm (13.4 kgf-m or 97.0 ft.lbs) |
| Engine Details | Z-Force 75-7 motor |
| Engine Type | Electric |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1450 mm (57.1 inches) |
| Seat Height | 787 mm (31.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 223.0 kg (491.6 pounds) |
S dimensions and frame | |
| Wheels | Pirelli Diablo Rosso II tires |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Floating discs. 4-piston calipers. |
| Rear Tyre | 180/55-17 |
| Front Tyre | 120/70-17 |
| Rear Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Showa 40 mm piston, piggy-back reservoir shock with adjustable spring preload, compression and rebound damping |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Showa 41 mm inverted cartridge forks, with adjustable spring preload, compression and rebound damping |
| Trail | 94 mm (3.7 inches) |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 167.4 km/h (104.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Zero S discussion group or the general Zero discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Pulley teeth | 90/18 (front/rear) |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Range up to 101-154 miles. 1.8 - 9.7 hours charging, 110 or 220 Volt. ZF 7.2 Lithium Ion 14.4 kWh battery. Bosch Motorcycle Stability Control. |
| Warranty | 2 years unlimited milage |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Driveline | 90T / 18T, Gates Poly Chain® HTD® Carbon™ belt |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4.80 seconds |
| Output | 68.0 HP (49.6 kW)) @ 4300 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.