Scooter Buddy 125 - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Black, Vanilla, Glossy Titanium, Lavender, Lime Green, Red, Seafoam, Tangerine, Turquoise, White |
| Category | Scooter |
| Model | Genuine Scooter Buddy 125 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission | 60.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.61 litres/100 km (38.3 km/l or 90.12 mpg) |
| Clutch | Automatic |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Carburettor. Keihin |
| Bore x Stroke | 51.5 x 60.0 mm (2.0 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Capacity | 124.9 ccm (7.62 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1207 mm (47.5 inches) |
| Overall Width | 645 mm (25.4 inches) |
| Overall Length | 1778 mm (70.0 inches) |
| Overall Height | 1092 mm (43.0 inches) |
| Seat Height | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0972 HP/kg |
| Wet Weight | 103.9 kg (229.0 pounds) |
| Dry Weight | 99.8 kg (220.0 pounds) |
| | |
Scooter Buddy 125 dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium rims |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 3.50-10 |
| Front Tyre | 3.50-10 |
| Rear Suspension | Single Sided Swing Arm. Monoshock. |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 80.5 km/h (50.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Genuine Scooter Buddy 125 discussion group or the general Genuine Scooter discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Made in Taiwan. |
| Warranty | 36 months, unlimited mile |
| Carrying Capacity | Underseat storage, glove box |
| Electrical | 12 Volt |
| Instruments | Analogue speedo. |
| Driveline | CVT |
| Power | 9.7 HP (7.1 kW)) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.