Engine and Transmission Specifications |
| Gearbox | 6 speed |
| Clutch | Wet, multi-plate assist clutch |
| Final Drive | O-ring chain |
| Exhaust System | Single skin, brushed 2-into-1 exhaust system with high-level silencer. |
| Induction | Multipoint sequential electronic fuel injection, ride by wire |
| Max Torque | 81.1 lb-ft (110Nm) @ 4,500 rpm |
| Max Power | 66.2kW/89bhp/90PS @ 7,300 rpm |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Capacity | 1200 cc |
| Engine Type | Water Cooled Parallel twin, 270deg firing order, SOHC |
|
|
Physical measures and capacities |
| Wet Weight | 500.4 lbs (227 kg) |
| Fuel Capacity | 4.23 gal (16 liters) |
| Wheelbase | 61.8 in (1570 mm) |
| Seat Height | 34.3 in (870 mm) |
| Overall Height | 49.2 in (1250 mm) |
| Overall Width | 35.6 in (905 mm) |
| Overall Length | 91.5 in (2325 mm) |
Scrambler 1200XE dimensions and frame |
| Trail | 5.08 in (129 mm) |
| Rake | 26.9 deg |
| Rear Brakes | Single 10.0 in (255 mm) disc, single piston floating Nissin caliper, OC-ABS |
| Front Brakes | Twin 12.6 in (320 mm) discs, Brembo 4 piston M4.30 radial monoblock calipers, OC-ABS |
| Rear Suspension | Öhlins twin RSU's with piggy-back reservoirs and twin springs. Adjustable for preload, compression and rebound damping. 250mm wheel travel |
| Front Suspension | Showa 1.85 in (47mm) Upside-down BP-SFF forks, adjustable for preload, compression and rebound damping. 250mm wheel travel |
| Rear Tyre | 150/70 R17 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Frame | Tubular steel, with steel cradles |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.