Scrambler 1200X - 2026 Specifications and Reviews
Engine and Transmission Specifications |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet, multi-plate assist clutch |
| Final Drive | X ring chain |
| Exhaust System | Brushed 2 into 2 exhaust system with brushed high level silencers |
| Max Torque | 81.1 ft-lbs (110Nm) @ 4250 rpm |
| Max Power | 66.2kW/89bhp/90PS @ 7000 rpm |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Capacity | 1200 cc |
Physical measures and capacities |
| Wet Weight | 502.65 lbs (228kg) |
| Fuel Capacity | 3.96 US gal (15l) |
| Wheelbase | 60.03 in (1525mm) |
| Seat Height | 32.28 in (820mm) |
| Overall Height | 46.65 in (1185mm) |
| Overall Width | 32.8 in (834mm) |
Scrambler 1200X dimensions and frame |
| Trail | 4.9 in (125mm) |
| Rake | 26.2 º |
| Rear Brakes | Single 255mm disc, single piston floating Nissin caliper, ABS |
| Front Brakes | Twin 310mm discs, 2 piston Nissin axial caliper, ABS |
| Rear Suspension | Marzocchi twin RSU's with piggyback reservoir, preload adjustable. 170mm wheel travel |
| Front Suspension | Marzocchi Non-adjustable USD forks 170mm wheel travel |
| Rear Tyre | 150/70 R17 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Frame | Tubular steel |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.