|
| Color Options | Sapphire Black, Phantom Black Storm Grey, Baja Orange/Phantom Black |
| Price | US$ 15295. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Classic |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 107.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.65 litres/100 km (21.5 km/l or 50.59 mpg) |
| Clutch | Wet, multi-plate assist |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Multipoint sequential electronic fuel injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 97.6 x 80.0 mm (3.8 x 3.1 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Max Torque | 110.0 Nm (11.2 kgf-m or 81.1 ft.lbs) @ 4250 RPM |
| Max Power | 90.0 HP (65.7 kW)) @ 7000 RPM |
| Engine Details | 270° crank angle parallel-twin |
| Capacity | 1200.0 ccm (73.22 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 14.99 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1570 mm (61.8 inches) |
| Overall Width | 905 mm (35.6 inches) |
| Overall Height | 1250 mm (49.2 inches) |
| Seat Height | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 230.0 kg (507.1 pounds) |
Scrambler 1200 Xe dimensions and frame |
| Wheels | Spoked wheels, aluminum rims. |
| Rear Brakes | Single disc. Single piston floating Nissin caliper, ABS |
| Brake Disc Diameter | 255 mm (10.0 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Brembo 4 piston M4.30 radial caliper, ABS |
| Rear Tyre | 150/70-R17 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 250 mm (9.8 inches) |
| Rear Suspension | Marzocchi twin RSU’s with piggyback reservoir, fully adjustable |
| Front Wheel Travel | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Suspension | Marzocchiâ„¢ 45mm 1 1 forks, fully adjustable |
| Trail | 129 mm (5.1 inches) |
| Frame | Tubular steel with aluminium cradle. Twin-sided, aluminum swingarm. |
|
|
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph Scrambler 1200 XE discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 10,000 miles/16,000 km/12 months |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 24 months unlimited milage |
| Instruments | TFT multiÂfunctional instrument pack with digital speedometer, trip computer, digital tachometer, gear position indicator, fuel gauge, service indicator, clock and rider modes |
| Oil capacity | 4.50 litres (4.76 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 26.9° |
| Exhaust system | Brushed 2 into 2 exhaust system with brushed high level silencers |
| Driveline | X ring chain |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Triumph Scrambler 1200 XE |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.