Scrambler 400X - 2026 Specifications and Reviews
Engine and Transmission Specifications |
| Gearbox | 6 speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip & assist |
| Final Drive | X-ring chain |
| Exhaust System | Stainless twin-skin header system with stainless steel silencer |
| Max Torque | 27.7 ft lb @ 6,500 rpm |
| Max Power | 39.5 HP (40PS) @ 8,000 RPM |
| Compression Ratio | 12:1 |
| Capacity | 398.15 cc |
Physical measures and capacities |
| Wet Weight | 395 lb (179kg) |
| Fuel Capacity | 3.43 US gal (13 litres) |
| Wheelbase | 55.83 in (1418 mm) |
| Seat Height | 32.87 in (835 mm) |
| Overall Height | 46.02 in (1169mm) |
| Overall Width | 35.47 in (901 mm) |
|
|
Scrambler 400X dimensions and frame |
| Trail | 4.25 in (108 mm) |
| Rake | 23.2 º |
| Rear Brakes | 230mm fixed disc, ByBreTM single piston floating caliper, ABS |
| Front Brakes | 320mm fixed disc, four-piston radial caliper, ABS |
| Rear Suspension | Gas monoshock RSU with external reservoir and pre-load adjustment. 150mm wheel travel |
| Front Suspension | 43mm upside down Big Piston forks. 150mm wheel travel |
| Rear Tyre | 140/80-17 |
| Front Tyre | 100/90-19 |
| Frame | Hybrid spine/perimeter, tubular steel, bolt-on rear subframe |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.