Shadow Aero - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Honda Shadow Aero is a classic cruiser designed for riders seeking comfortable, accessible motorcycle ownership with timeless styling. Powered by a fuel-injected 745cc V-twin engine, it delivers smooth, manageable performance with reliable shaft drive. Known for its low seat height, approachable ergonomics, and iconic retro cruiser design, it appeals to beginners and experienced riders alike.
2026
General information | |
| Color Options | Black |
| Category | Custom / cruiser |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Meets current EPA standards. California version meets current CARB standards and may differ slightly due to emissions equipment. |
| Emission | 97.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.20 litres/100 km (23.8 km/l or 56.00 mpg) |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital transistorized with electronic advance |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. PGM-FI with automatic enrichment circuit, 34mm throttle body |
| Valves Per Cylinder | 3 |
| Bore x Stroke | 79.0 x 76.0 mm (3.1 x 3.0 inches) |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
| Engine Details | 52 degrees V-twin |
| Capacity | 745.0 ccm (45.46 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1638 mm (64.5 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 919 mm (36.2 inches) |
| Overall Length | 2459 mm (96.8 inches) |
| Overall Height | 1125 mm (44.3 inches) |
| Seat Height | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 254.0 kg (560.0 pounds) |
| | |
Shadow Aero dimensions and frame | |
| Seat | Broad, low-slung solo seat features a detachable passenger seat. |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc. Optional ABS with single disc brake. |
| Brake Disc Diameter | 276 mm (10.9 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Tyre | 160/80-15 |
| Front Tyre | 120/90-17 |
| Rear Wheel Travel | 91 mm (3.6 inches) |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Suspension | 41mm fork |
| Trail | 161 mm (6.3 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Shadow Aero discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model id: VT750C. ABS model id: VT750CS. |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Reserve fuel capacity | 3.41 litres (0.90 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 34.0° |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Honda Shadow Aero |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.