Shine - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Shine is a practical all-round commuter motorcycle designed for everyday riders seeking reliable, efficient transportation. Powered by a fuel-efficient 124.7cc single-cylinder engine with 10.1 horsepower, it delivers dependable performance for city and suburban riding. Known for its simplicity, affordability, and proven Honda reliability, the Shine excels as a beginner-friendly daily workhorse.
2025
General information | |
| Color Options | Purple |
| Category | Allround |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | BS-VI compliant |
| Clutch | Manual Clutch Wet Multiple Type |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | Digital CDI |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Carburettor. PGM-FI |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.9 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Max Torque | 10.5 Nm (1.1 kgf-m or 7.8 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Capacity | 124.7 ccm (7.61 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 10.50 litres (2.77 US gallons) |
| Wheelbase | 1266 mm (49.8 inches) |
| Ground Clearance | 157 mm (6.2 inches) |
| Overall Width | 762 mm (30.0 inches) |
| Overall Length | 2014 mm (79.3 inches) |
| Overall Height | 1071 mm (42.2 inches) |
| Seat Height | 791 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 120.0 kg (264.6 pounds) |
| | |
Shine dimensions and frame | |
| Wheels | Cast alloy, 5-spoke black |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Optional drum brake |
| Rear Tyre | 80/100-18 |
| Front Tyre | 80/100-18 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic Hydraulic Fork |
| Frame | Advanced Design Diamond Frame |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Shine discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in India. |
| Lighting | Halogen headlight |
| Electrical | 12V 4.0Ah battery |
| Reserve fuel capacity | 1.30 litres (0.34 US gallons) |
| Lubrication system | Forced Pressure and Wet Pump |
| Power | 10.1 HP (7.4 kW)) @ 7500 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Honda Shine |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.