Speed 400 - 2026 Specifications and Reviews
Engine and Transmission Specifications |
| Gearbox | 6 speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip & assist |
| Final Drive | X-ring chain |
| Exhaust System | Stainless twin-skin header system with stainless steel silencer |
| Max Torque | 27.7 ft lb @ 6,500 rpm |
| Max Power | 39.5 HP (40PS) @ 8,000 RPM |
| Compression Ratio | 12:1 |
| Capacity | 398.15 cc |
|
|
Physical measures and capacities |
| Wet Weight | 375 lb (170kg) |
| Fuel Capacity | 3.43 US gal (13 litres) |
| Wheelbase | 54.21 in (1377 mm) |
| Seat Height | 31.10 in (790 mm) |
| Overall Height | 42.68 (1084mm) |
| Overall Width | 32.05 in (814 mm) |
Speed 400 dimensions and frame |
| Trail | 4.02 in (102 mm) |
| Rake | 24.6 º |
| Rear Brakes | 230mm fixed disc, floating caliper, ABS |
| Front Brakes | 300mm fixed disc, four-piston radial caliper, ABS |
| Rear Suspension | Gas monoshock RSU with external reservoir and pre-load adjustment. 130mm wheel travel |
| Front Suspension | 43mm upside down Big Piston forks. 140mm wheel travel |
| Rear Tyre | 150/60 R17 |
| Front Tyre | 110/70 R17 |
| Frame | Hybrid spine/perimeter, tubular steel, bolt-on rear subframe |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.