|
| Color Options | Aluminum Silver, Crystal White/ Sapphire Black, Carnival Red/ Sapphire Black |
| Price | US$ 13595. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Classic |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 118.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.10 litres/100 km (19.6 km/l or 46.12 mpg) |
| Clutch | Wet, multi-plate torque assist clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 97.6 x 80.0 mm (3.8 x 3.1 inches) |
| Compression Ratio | 12.1:1 |
| Max Torque | 83.0 Nm (8.5 kgf-m or 61.2 ft.lbs) @ 4250 RPM |
| Max Power | 103.5 HP (75.5 kW)) @ 7750 RPM |
| Engine Details | 270° crank angle |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 1200.0 ccm (73.22 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 14.50 litres (3.83 US gallons) |
| Wheelbase | 1413 mm (55.6 inches) |
| Overall Width | 792 mm (31.2 inches) |
| Overall Height | 1140 mm (44.9 inches) |
| Seat Height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 215.9 kg (476.0 pounds) |
Speed Twin 1200 dimensions and frame |
| Wheels | Cast aluminium alloy |
| Rear Brakes | Single disc. Nissin 2-piston floating caliper, OCABS |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Triumph-branded four-piston radial calipers, OCABS |
| Rear Tyre | 160/60-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Twin RSUs with adjustable preload |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | USD Marzocchi forks, 43mm |
| Trail | 91 mm (3.6 inches) |
| Frame | Tubular steel, with steel cradles. Twin sided aluminium swingarm. |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph Speed Twin 1200 discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 10,000 miles/16,000 km/12 months |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | LED headlight, rear light and indicators |
| Instruments | LCD multifunction instruments with integrated color TFT screen |
| Rake (fork angle) | 22.4° |
| Exhaust system | Brushed stainless steel 2 into 2 exhaust system with twin silencers |
| Driveline | X- ring chain |
| Motorcycle name | Triumph Speed Twin 1200 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.