Speed Twin 1200 Cafe Racer Edition - 2026 Specifications and Reviews
2026
Engine and Transmission Specifications | |
| Gearbox | 6 speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip & assist |
| Final Drive | X-ring chain |
| Exhaust System | Stainless steel 3 into 1 header system with low single sided stainless steel silencer |
| Induction | Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control. 3 rider modes (Rain, Road, Sport) |
| Max Torque | 68 Nm @ 8,250 rpm |
| Max Power | 95 PS / 95 bhp (70 kW) @ 11,250 rpm |
| Compression Ratio | 12:1 |
| Capacity | 660cc |
| Engine Type | Liquid cooled, inline 3-cylinder,12 valve, DOHC, 240deg Firing order |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 4.91 gal (18.6 liters) |
| Wet Weight | 465.2 lb (211 kg) |
| Wheelbase | 55.83 in (1418 mm) |
| Seat Height | 32.87 in (835 mm) |
| Overall Height | 54.92 in - 51.65 in (1395 mm / 1312 mm) (high / low screen position) |
| Overall Width | 32.60 in (828 mm) |
| Overall Length | 81.46 in (2069 mm) |
| | |
Speed Twin 1200 Cafe Racer Edition dimensions and frame | |
| Trail | 3.82 in (97 mm) |
| Rake | 23.1 deg |
| Rear Brakes | Single 10.04 in. (255mm) fixed disc, single piston sliding caliper, OCABS |
| Front Brakes | Twin 12.2 in. (310mm) fixed discs, 2 piston sliding calipers, OCABS |
| Rear Suspension | Showa monoshock RSU, with remote hydraulic preload adjustment, 5.9 in. (150mm) wheel travel |
| Front Suspension | Showa 1.61 in. (41mm) upside down separate function cartridge forks, 5.9 in. (150mm) wheel travel |
| Rear Tyre | 180/55 R 17 |
| Front Tyre | 120/70 R 17 |
| Frame | Tubular perimeter frame, steel |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.